Data inzetten voor maximale duurzame opwekking

timer3 min
Data inzetten voor maximale duurzame opwekking

Data uit de duurzame opwekking door zonnepanelen zweeft rond, vaak zonder eindbestemming. Als het aan SunData ligt, komt daar een einde aan. Met een geautomatiseerd proces tracht de jonge organisatie effectiever onderhoud en maximale opwek in de hand te werken. 

Met het Accelerator-programma Rockstart als aanjager startte SunData in april 2017. “Ons team bestaat uit diverse disciplines”, vertelt co-founder Maarten de Vlugt van SunData. “Zo heb ik een tijd bij Eneco gewerkt als investeringsanalist en heeft ons team een brede achtergrond in  marketing, elektrotechniek, webontwikkeling en installatiebeheer. Dit combineren we in onze dienst en het ontzorgen van klanten.”

De organisatie speelt in op slimmer omgaan met data in de energietransitie. Hierbij draait het om het monitoren van gegevens van duurzame opwekking door zonnepanelen, het visualiseren hiervan in dashboards en gericht actie ondernemen op basis van deze informatie. De ontwikkeling van slimme algoritmes zorgt voor nieuwe, bruikbare  informatie uit de beschikbare data. Aanvankelijk lag de focus op B2C. “Daar zagen we een hoge interesse bij de consument om hiermee aan de slag te gaan, maar een relatief lage bereidheid om voor de dienst te betalen.”

Stappen maken met dienstverlening

De pijlen werden daarom vervolgens gericht op bedrijven die service willen leveren, bijvoorbeeld met servicecontracten. “We helpen installatiebedrijven om hun dienstverlening te verbeteren, want daar is nog een hele stap te maken. Dat doen we op verschillende vlakken.” Dankzij een samenwerking met de universiteit van Utrecht is een manier gevonden om opwekdata te analyseren en conclusies te trekken uit de gegevens. “We kunnen hieruit informatie over hardwareproblemen halen en algoritmes ontwikkelen zodat de opbrengst gemaximaliseerd kan worden.”

Data inzetten voor maximale duurzame opwekking

Het team van SunData

Door in te zetten op deze informatievoorziening kan vroegtijdig worden ingesprongen op problemen met hardware en software. Dat kan de doorslag geven voor een succesvol energieprestatiecontract. “Als je zo’n langdurig contract aangaat, wil je zeker weten dat je spullen goed werken en ook op een hoog niveau blijven functioneren. Daarom is het tijdig ingrijpen op storingen zo’n belangrijke pijler.” Om installatiebedrijven te ontzorgen ondersteunt SunData bij de actieve monitoring en communicatie met de eindgebruiker. “Als wij bijvoorbeeld zien dat de verbinding verbroken wordt tussen het systeem en de zonnepanelen of andere complicaties optreden, dan kunnen we hierop inspringen met geautomatiseerde systemen.” Een ander uitgangspunt is om de gegevens gevisualiseerd in een dashboard te ontsluiten. “De gebruiker én de installateur moeten eenvoudig kunnen zien of het systeem werkt zoals het moet werken. Dat zorgt ook weer voor enthousiasme om verder te gaan op het vlak van energiebesparing.”

Weinig binding vormt risico

Op dit moment bespeurt de organisatie soms weinig binding van consumenten met pv-panelen. “De BENG-eisen komen eraan en we weten dat zonnepanelen op nieuwbouwwoningen komen te liggen. Maar we zien weinig binding van de consument met deze panelen en riskeren daardoor dat ze ondermaats presteren of niet worden onderhouden. Door automatisering en ontzorging hopen we een bijdrage te leveren aan een goed functionerende en duurzame woningvoorraad.”

Zoek verder binnen deze onderwerpen

Gerelateerde artikelen, events & downloads

c21 c125 c225 c243
Alliander legt ondanks corona meer kabels

Alliander legt ondanks corona meer kabels

3 aug om 07:00 uur
timer 3 min

Een aanzienlijk deel van de energietransitie hangt af van de beschikbaarheid van een adequaat elektriciteitsnetwerk. ...

Lees verder »

c21 c125 c225 c243
Duurzaamheidspakket zorgt voor labelsprong in Hengelo

Duurzaamheidspakket zorgt voor labelsprong in ...

26 mei om 11:00 uur
timer 3 min

Mike Pellewever en zijn vriendin Lianne zijn sinds kort de trotse eigenaren van hun eerste woning aan de Johan ...

Lees verder »

c21 c26 c125 c184 c243
Uiterst duurzaam huis met verrassende innovaties

Uiterst duurzaam huis met verrassende innovaties

1 mei om 10:01 uur
timer 7 min

Je kunt met grote gebaren, veel discussies en talloze vergaderingen de verduurzaming een forse duw in de rug geven, ...

Lees verder »

c21 c125 c127 c172 c225 c243
Delen: de sleutel in de energietransitie

Delen: de sleutel in de energietransitie

26 mrt om 09:30 uur

In Voorhout staan 33 Plus op de Meter-woningen in de wijk Hooghkamer. Dit is niet zomaar een voorbeeldproject, ...

Lees verder »

c21 c125 c225
Onderzoek: biomassa beter voor klimaat dan aardgas

Onderzoek: biomassa beter voor klimaat dan aardgas

11 mrt om 10:00 uur
timer 2 min

Royal HaskoningDHV deed onderzoek in opdracht van de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE) naar de klimaatvriendelijkheid ...

Lees verder »

c21 c125 c184 c225 c243
Primagaz Benelux sluit zich aan bij Duurzaam Gebouwd

Primagaz Benelux sluit zich aan bij Duurzaam ...

12 feb om 13:01 uur
timer 3 min

Primagaz Benelux, leverancier van duurzaam biopropaangas voor particulieren en professionals, heeft zich als partner ...

Lees verder »

c21 c125 c225
Slotcongres AZEB op Building Holland 2020

Slotcongres AZEB op Building Holland 2020

4 feb om 08:00 uur
timer 1 min

Op 24 maart ’s van 13 tot 17 uur sluit het AZEB-project in Nederland af met het AZEB Slotcongres tijdens ...

Lees verder »

c21 c125 c225 c243
De kansen voor hernieuwbare energie in 2020

De kansen voor hernieuwbare energie in 2020

9 jan om 16:10 uur
timer 1 min

Om de klimaatdoelstellingen te kunnen halen, moet er in Nederland nog heel wat gebeuren. Het Solarclarity Energie ...

Lees verder »

c21 c125 c127 c225
Innovatieve gevel prijkt aan energieleverende woontoren

Innovatieve gevel prijkt aan energieleverende ...

9 jan om 13:01 uur
timer 5 min

Gelegen in een van de hipste wijken ter wereld verrijst de energieleverende woontoren BOLD. Aan de overkant van ...

Lees verder »

c21 c26 c125 c140
Uiterst korte bouwtijd door integrale samenwerking

Uiterst korte bouwtijd door integrale samenwerking

04-12-2019 om 14:00 uur
timer 2 min

Je hebt nog een week om je project voor de Nederlandse Duurzaam Bouwen Awards 2020 in te zenden. Een van de winnaars ...

Lees verder »

c21 c125 c225 c243
Bewoners enthousiasmeren voor de warmtetransitie

Bewoners enthousiasmeren voor de warmtetransitie

04-11-2019 om 07:00 uur
timer 5 min

In de transitie naar een aardgasvrije gebouwde omgeving komen in veel gemeenten nieuwe warmtenetten in beeld. ...

Lees verder »

c21 c26 c125 c185
Floriade 2022 wordt groener en duurzamer dan ooit

Floriade 2022 wordt groener en duurzamer dan ...

28-10-2019 om 15:00 uur
timer 5 min

De contouren voor de Floriade in 2022 worden zichtbaar. Het eerste vastgoed verrijst binnenkort op het Floriade-terrein ...

Lees verder »

Reactie plaatsen

keyboard_arrow_up