VKG Keurmerk nieuwe partner van Duurzaam Gebouwd

timer4 min
VKG Keurmerk nieuwe partner van Duurzaam Gebouwd

VKG Keurmerk trad toe tot het netwerk van Duurzaam Gebouwd als partner. Vanzelfsprekend zijn we benieuwd wat de duurzaamheidsambities en -overtuigingen zijn van de organisatie. In dit interview met Albert Zegelaar lees je onder andere over de manieren waarop VKG Keurmerk bijdraagt aan verduurzaming en waarom ze zijn toegetreden als partner.

VKG Keurmerk nieuwe partner van Duurzaam GebouwdOp welke manier dragen jullie bij aan verduurzaming van de gebouwde omgeving?

Onze taak als branchevereniging is onze visie op een duurzame toekomst continu toetsen aan de werkelijkheid van vandaag. Voor ons, onze achterban en de markt. Dat betekent dat duurzaamheid een steeds grotere rol krijgt in de standaarden, dat we om tafel gaan met onze leden en breder: met de bouwwereld.

Daarnaast blijven we de mogelijkheden van recycling en circulariteit onderzoeken en toepassen waar het mogelijk is. Zo stimuleren we het hergebruik van kunststof kozijnen en het recyclen van gebruikte kozijnen. De levenscyclus van een kunststof kozijn is wel 50 tot 75 jaar, zeer duurzaam dus. Oude kunststof kozijnen leveren op hun beurt weer waardevolle grondstoffen op voor de productie van nieuwe kozijnen en ze kunnen tot wel 10 keer gerecycled worden. (Rechts: Albert Zegelaar)

Hoe werkt de recycling?

Oude kozijnen krijgen een plek in het VKG Recyclesysteem. Hiermee verwerken we nu ongeveer 75% van alle oude kunststof kozijnen. En we streven ernaar om hier 100% van te maken. De ‘afgeschreven’ kunststof kozijnen worden ingeleverd bij een verzamelpunt bij een VKG-fabrikant in de buurt. En bij grote bouwprojecten kan er een container op het bouwterrein geplaatst worden.

Welke samenwerkingen rondom circulariteit hebben jullie verder?

De gevelbranche wil de transitie maken naar een circulaire geveleconomie, door als producenten gezamenlijk verantwoordelijkheid te nemen. We streven naar het behoud van zo hoog mogelijke gevelkwaliteit, -producten en -materialen voor een volgende cyclus in de biologische en technische kringloop. Als het mogelijk is maken ramen, kozijnen, deuren en vliesgevels in een volgende cyclus weer deel uit van gevels. Het gaat om zowel metalen-, houten- en kunststofgevels. Inclusief bijbehorende onderdelen als glas, hang- en sluitwerk, panelen en kleinere onderdelen.

En wat valt er te melden op het vlak van CO2-reductie in deze kringloop?

Dat is een belangrijke doelstelling die we nastreven met De Circulaire Geveleconomie, een initiatief van vijf brancheorganisaties in de gevelbouw: de Vereniging Metalen Ramen en Gevelbranche (VMRG), Vereniging Kunststof Gevelelementenindustrie (VKG), Nederlandse Branchevereniging voor de Timmerindustrie (NBvT), Bouwend Nederland Vakgroep Glas en Algemene Branchevereniging Hang- en Sluitwerk (VHS). 

Wij maken ons hard voor het tot stand komen van deze circulaire geveleconomie. Het ‘Ketenakkoord Circulaire Geveleconomie’ is een convenant waarin vijf brancheorganisaties en twee ministeries afspraken maken over: 
•    doelstellingen en ambities op het vlak van circulariteit en klimaat;
•    collectieve uitgebreide producentenverantwoordelijkheid;
•    benodigde activiteiten en governance om richting 2030 doelstellingen te realiseren. 

Je kunt er ook de volgende artikelen over lezen: Een stap dichter bij de circulaire geveleconomie. - VKG Keurmerk en Brancheorganisaties samen naar circulaire gebouwgevels - VKG Keurmerk.

Op welke praktijkvoorbeelden zijn jullie trots?

Een mooi voorbeeld is het leveren van circulaire kozijnen door een van onze leden aan het scholencomplex van de Aloysiusstichting in Eindhoven. Je leest hier meer informatie over het project. En we lieten eerder zien dat kunststofkozijnen een tweede leven kunnen krijgen.  

VKG Keurmerk nieuwe partner van Duurzaam Gebouwd

Waarom zijn jullie toegetreden als partner van Duurzaam Gebouwd?

Vorig jaar hebben we onze missie, visie en ambitie tegen het licht gehouden en aangescherpt. We kwamen tot de conclusie dat we meer willen bijdragen aan een duurzamere wereld en onze scope voor wat betreft het vertellen van verhalen willen uitbreiden, een niveau hoger dan alleen over het keurmerk en kunststof kozijnen. We hebben hiermee voor ogen dat we een breder zakelijk publiek kunnen bereiken, meer urgentie kunnen overbrengen en daarmee het keurmerk en kunststof kozijnen als optie van (circulaire) gevelbekleding kunnen verstevigen.

VKG Keurmerk nieuwe partner van Duurzaam Gebouwd

Welke uitdaging wil je stellen aan de achterban van Duurzaam Gebouwd?

Aanhakend op het antwoord van de vorige vraag beogen we als partner een grotere toegang te krijgen tot andere partners en leden van Duurzaam Gebouwd zodat we waar mogelijk elkaar kunnen versterken. In kennis, netwerk(verbindingen) en het vertellen van verhalen, om inspiratie en energie te kweken in de sector.

Gerelateerde artikelen, events & downloads

c21 c225 c243 c244 c293
Kennisevent Toekomstvastwaarde: succesvolle verduurzaming van bedrijfshuisvesting

Kennisevent Toekomstvastwaarde: succesvolle ...

Vandaag om 15:30 uur
timer 9 min

Op 17 november 2022 vond het Kennisevent Toekomstvastwaarde plaats in het Nationaal Militair Museum in Soesterberg. ...

Lees verder »

c223 c244 c266 c277
Whitepaper: Futurebuild Holland | MKI-Onderhoud maakt circulair onderhoud en CO2 -impact meetbaar

Whitepaper: Futurebuild Holland | MKI-Onderhoud ...

OnderhoudNL Totaal heeft samen met W/E-adviseurs een indicator ontwikkeld waarmee de markt de onderhoudsaanpak ...
c21 c244 c286
Podcast Circulair Bouwen: ‘Meer innovatieve uitvragen en circulaire businesscases’

Podcast Circulair Bouwen: ‘Meer innovatieve ...

28 nov om 09:00 uur
timer 1 min

Circulair en biobased bouwen wint aan populariteit en staat steeds vaker centraal in discussies rondom verduurzaming. ...

Lees verder »

c21 c225 c244
‘Hout is de oplossing voor een existentieel probleem in de bouw’

‘Hout is de oplossing voor een existentieel ...

21 nov om 11:00 uur
timer 8 min

Aan de Oude Vlijmenseweg in ’s-Hertogenbosch verrijst een kersvers gebouw voor werk-ontwikkelbedrijf Weener ...

Lees verder »

c21 c225 c244
Thomas Rau ontvangt ULI Germany Urban Innovation Award 

Thomas Rau ontvangt ULI Germany Urban Innovation ...

14 nov om 08:01 uur
timer 2 min

Duurzaam Gebouwd-expert Thomas Rau ontving op 10 november 2022 tijdens een ceremonie in Berlijn de prestigieuze ...

Lees verder »

c21 c225 c244
'Maak de cirkel rond: schakelmateriaal met gerecycled oceaanplastic'

'Maak de cirkel rond: schakelmateriaal met gerecycled ...

8 nov om 11:00 uur
timer 3 min

Maar al te vaak wordt gedacht dat zodra iets wordt weggegooid het simpelweg ophoudt met bestaan. De "uit het oog, ...

Lees verder »

c21 c225 c243 c244 c295
Building Holland overgenomen door Acquire en Duurzaam Gebouwd

Building Holland overgenomen door Acquire en ...

4 nov om 09:00 uur
timer 2 min

Media- en eventbedrijf Acquire, onder meer eigenaar van de merken Duurzaam Gebouwd en Stedebouw & Architectuur, ...

Lees verder »

c21 c135 c225 c244
Onderzoek naar circulaire ambities voor kustlijnzorg

Onderzoek naar circulaire ambities voor kustlijnzorg

2 nov om 10:01 uur
timer 2 min

De roep om in 2030 circulair te werken, is bij Rijkswaterstaat opgevolgd door een uitgebreid traject om meer kennis ...

Lees verder »

c21 c225 c244
<span class='normaltextrun'><span>Circulaire doelstellingen vragen een coöperatieve benadering</span></span><span class='eop'><span> </span></span>

Circulaire doelstellingen vragen een coöperatieve ...

31 okt om 13:00 uur
timer 7 min

Er zijn van die projecten die je bijblijven, waarbij alles klopt: het resultaat en het proces. Waarbij het proces ...

Lees verder »

c21 c140 c225 c244
Praktische invulling circulariteit in de infra

Praktische invulling circulariteit in de infra

31 okt om 10:01 uur
timer 2 min

Het inbedden van circulaire materialen en processen in aanbestedingen en in de praktijk staat bij veel opdrachtgevers ...

Lees verder »

c21 c225 c243 c244 c293
Last call: maak ook impact tijdens het Duurzaam Gebouwd Congres 2022

Last call: maak ook impact tijdens het Duurzaam ...

29 okt om 15:30 uur
timer 3 min

Met 28 sessies, 5 keynotes en een slotdebat heeft het Duurzaam Gebouwd Congres 2022 heel wat voor je in petto. ...

Lees verder »

c21 c225 c243 c244
Zo bereid je je huisvesting voor op de toekomst

Zo bereid je je huisvesting voor op de toekomst

28 okt om 16:00 uur
timer 2 min

Op 17 november aanstaande maak jij bij het Kennisevent Toekomstvastwaarde de volgende stap om jouw huisvesting ...

Lees verder »

Reactie plaatsen

keyboard_arrow_up